PiS zaskarżył do TK tzw. ustawę śmieciową

pislogoPiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową; klub złożył też projekt zmiany tej ustawy – poinformował w czwartek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Ustawa wprowadza „drenowanie” kieszeni Polaków przez rząd PO-PSL rękami samorządów” – argumentował.

Szef klubu PiS na konferencji prasowej w Sejmie zwrócił też uwagę na „drastyczną podwyżkę cen za odbiór śmieci”. „Jedna z organizacji pozarządowych porównała ceny odbioru śmieci w Łodzi i w Monachium. Okazało się, że w Monachium jest taniej niż w Łodzi” – podkreślił.

Mariusz Błaszczak wskazał także na fakt, że w ankietach, które mieszkańcy wypełniają w związku z wejściem w życie ustawy śmieciowej, gminy żądają zbyt wielu informacji, co – jak mówił – za niezgodne z prawem uznał także Generalny Inspektor Danych Osobowych.

„To wszystko powoduje, że ustawa, która ma wejść od 1 lipca, powinna być zniesiona, a klub PiS złożył w tej sprawie projekt ustawy. Oczekujemy, że parlament szybko te zmiany przyjmie” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Projekt PiS ma dać gminom możliwość wyboru: między obecnymi zasadami gospodarowania odpadami a tymi, które mają obowiązywać od lipca. „Uważamy, że proponowane przez nas rozwiązania powinny obowiązywać do połowy 2015 roku. To jest czas, który da nam możliwość wypracowania nowego systemu” – powiedział poseł PiS Adam Kwiatkowski.

Marcin Witko (PiS) podkreślał z kolei, że samorządy są nieprzygotowane do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej, czego dowodzić ma fakt, że „blisko 50 proc. z nich nawet nie obmyśliło procedur przetargowych”.

Witko poinformował, że w skardze do TK PiS zarzuciło m.in. brak doprecyzowania fragmentów dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „Ustawodawca nie określił wysokości opłaty. Nie wskazał dolnej ani górnej granicy opłaty” – mówił. Jak ocenił, może to prowadzić do „całkowitej samowoli” w wyznaczaniu opłat przez samorządy.

„Podnosimy też zarzut ponoszenia przez mieszkańców odpowiedzialności zbiorowej za segregację odpadów. W budynku wielorodzinnym wszyscy będą musieli ponieść karę, jeśli jedna osoba nie będzie segregowała odpadów” – zauważył Witko. (…)

JS/PAP

Źródło: www.pis.org.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.