Program PiS „Teraz rodzina”

Ulgi podatkowe dla rodzin, karta rodziny wielodzietnej, zerowa stawka VAT na ubranka dla dzieci – to niektóre elementy programu „Teraz rodzina” .

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak stwierdził, że młodzi Polacy, którzy wyemigrowali z Polski, decydują się na posiadanie dzieci, a tymczasem w Polsce dzieci rodzi się coraz mniej. „Dzieje się tak, dlatego że w naszym kraju nie ma rozwiązań przyjaznych rodzinie” – uważa Błaszczak.

Zdaniem szefa klubu PiS, rząd Tuska „ogranicza swoją aktywność do redukowania możliwości odpisywania ulgi podatkowej na dzieci dla rodzin, których dochody przekraczają 112 tys. złotych, ograniczania wsparcia dla rodzin słabo- i średniosytuowanych”.

Wśród propozycji przedstawianych przez PiS jest bon rodzinny w wysokości 300 złotych miesięcznie, na opłacenie żłobka lub przedszkola. Innym pomysłem jest karta rodziny wielodzietnej, która dawałaby rodzinom ulgi przy korzystaniu z placówek kulturalnych, sportowych czy środków transportu publicznego.

Wiceprezes PiS Beata Szydło mówiła natomiast o progresywnej uldze podatkowej z tytułu posiadania dzieci. Taka ulga wzrastałaby o 50 proc. z każdym kolejnym dzieckiem w rodzinie. „Proponujemy, by można było rozliczać się w trakcie roku budżetowego, co miesiąc w formie zaliczek. Bardzo często rodzinom pieniądze są potrzebne na bieżące wydatki” – mówiła Szydło.

W programie „Teraz Rodzina” jest też możliwość odliczenia składki ZUS, ulga na zakup podręczników szkolnych a także wprowadzenie zerowej stawki VAT na ubranka dla dzieci. Ponadto – jak mówiła Szydło – program zakłada, że ulga przysługiwałaby rodzinie od momentu poczęcia dziecka.

PiS proponuje również wznowienie programu „Rodzina na swoim”, umożliwiający rodzinom zaciąganie kredytów mieszkaniowych z dopłatą skarbu państwa.

Elementem programu „Teraz rodzina” jest też ożywienie rynku pracy, m.in. poprzez obniżenie wysokości składki rentowej płaconej przez pracodawców o 2 pkt proc., a także dwuletnia, 50-procentowa obniżka składek ubezpieczenia społecznego przy zatrudnieniu absolwentów.

„W tej chwili największym kosztem dla Polski jest to, że nie rodzą się dzieci, nie ma pracy i spada wzrost gospodarczy. Jeśli nie podejmiemy działań, o których mówimy, Polska przestanie się rozwijać, a Polacy będą szukali swojego miejsca poza granicami” – uważa Szydło.

Autorzy programu szacują, że koszty finansowego wsparcia dla rodzin wyniosłoby ok. 7 mld złotych, programu pobudzenia rynku pracy – ok. 11 mld złotych, a programu mieszkaniowego – ok. 1,5 mld złotych.

Prawo i Sprawiedliwość prezentowało już pakiet „Teraz Rodzina” w marcu można go też było zobaczyć na naszej stronie – http://pisbielsko.pl/teraz-rodzina/

źródło – PAP
zobacz program

Ten wpis został opublikowany w kategorii Propozycje PiS i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.