Narodowy Program Zatrudnienia dla młodych

Klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie opracowania i uchwalenia Narodowego Programu Zatrudnienia, dotyczącego młodych ludzi. Stworzenie programu zatrudnienia to „olbrzymie wyzwanie, które czeka państwo polskie dziś i w przyszłości” – powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

„W porównaniu do rządów PiS, tendencje za rządów PO-PSL są odwrotne. Za czasów PiS powstało 1,3 mln miejsc pracy. Dziś wzrasta bezrobocie. Szacuje się, że w przyszłym roku sięgnie 14 proc.” – powiedział Błaszczak.

Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

„Poprzez podwyższenie wieku emerytalnego ludzie skazani zostali na emigrację, a ludzie starsi na głodowe zasiłki” – ocenił szef klubu PiS. „Chcemy temu zapobiec” – jak dodał, bezrobocie jest szczególnie dotkliwe dla ludzi młodych i osób powyżej 50. roku życia.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oceniła, że obecny rząd stosuje politykę „bezwzględnego fiskalizmu”. „Nie myśli w kategoriach pobudzania gospodarki, stwarzania warunków dla tworzenia miejsc pracy, ale sięga po pieniądze z podatków, by rozwiązywać problemy budżetowe” – mówiła Szydło.

„Chcemy, by Sejm zobowiązał się do przyjęcia Narodowego Programu Zatrudnienia, którzy zakładałby przyjęcie rozwiązań dla przedsiębiorców i stworzenie takiego mechanizmu, który zachęcałby do tworzenia miejsc pracy dla absolwentów” – powiedziała Szydło.

Jak podkreślono w projekcie uchwały, władze publiczne „muszą opracować i wdrożyć Narodowy Program Zatrudnienia, który określi strategiczne zadania organów władzy publicznej oraz samorządu w zakresie polityki zatrudnienia w latach 2012-2022”. Zaznaczono, że program powinien być adresowany do ludzi młodych, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

Program musi objąć w szczególności promocję zatrudnienia m.in.: na terenach wiejskich i w małych ośrodkach miejskich; przez małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ludzi młodych; przez tworzenie nowych przedsiębiorstw z udziałem ludzi młodych.

Jak podkreślono w projekcie uchwały, do najistotniejszych elementów programu należy zaliczyć m.in.: korzyści dla przedsiębiorców, którzy zatrudniać będą absolwentów szkół średnich i wyższych; pomoc dla pracodawców będących małymi przedsiębiorcami, w przypadku zatrudnienia przez dłuższy czas ludzi młodych będących zarejestrowanymi bezrobotnymi; ulgi inwestycyjne dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenach małych miast i wsi, jeżeli zatrudniają młodych ludzi.

źródło: niezalezna.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.