Inauguracja obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

W niedzielę 20 stycznia z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości zainaugurowano obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem ks. kanonika Eugeniusza Nycza proboszcza parafii w Porąbce. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, patriotycznych , szkół, przewodniczył im poczet sztandarowy Wojska Polskiego wystawiony przez 18 Batalion Desantowo Powietrzny w Bielsku-Białej.

Po Mszy św. delegacje gości złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Powstańców Styczniowych wmurowaną w ścianę kaplicy Św. Urbana dokładnie 100 lat temu. Kwiaty złożyli miedzy innymi Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Jacek Falfus i Stanisław Szwed, Starosta bielski Andrzej Płonka, Wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek, delegacja NSZZ Solidarność Podbeskidzie, przedstawiciele Rad Gmin z Powiatu bielskiego, członkowie Prawa i Sprawiedliwości reprezentujący Okręg nr 27, przedstawiciele wielu organizacji i mieszkańcy uczestniczący w uroczystości.

Dalsza część obchodów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce, gdzie po odśpiewaniu Hymnu i oficjalnym rozpoczęciu, komisja konkursowa przedstawiła wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Posła Jacka Falfusa (wynik przedstawiamy pod galerią ze zdjęciami). Część artystyczną przygotowała młodzież Gimnazjum i Chór z Porąbki. Po oficjalnej części można było podyskutować przy kawie i herbacie oraz zwiedzić wystawę prac plastycznych nadesłanych na konkurs.


Miejsce inauguracji w naszym regionie obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nie było przypadkowe, już w 2012 z inicjatywy posła Jacka Falfusa i członków PiS z naszego Komitetu w Porąbce odbyła się Msza św. w intencji Powstańców Styczniowych gdyż właśnie tam odnaleźliśmy szczególny znak pamięci dla bohaterów powstania a jest nim tablica na ścianie kaplicy Św. Urbana wmurowana w 1913 roku. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego szczególnego miejsca.

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego
pt. „Rocznica Powstania Styczniowego w interpretacji plastycznej”
pod patronatem Posła na Sejm RP Jacka Falfusa

I miejsce: Gabriela Bojdys
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Elżbieta Hurkała
II miejsce: Magdalena Stolarska
Gimnazjum nr 7 w Bielsku- Białej
Opiekun: Sylwia Dubiel
III miejsce: Justyna Parchańska
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Elżbieta Hurkała
III miejsce: Katarzyna Mrożek
Państwowa Ogólnopolska Szkoła Muzyczna w Bielsku – Białej

Wyróżnienie specjalne:
1. Jacek Kućka
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Kozach

Wyróżnienia:
1. Agnieszka Piznal
Zespół Szkół w Kobiernicach
2. Klaudia Rydzoń
Gimnazjum im. Św. Abp J. Bilczewskiego w Wilamowicach
3. Agnieszka Dobija
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej
Opiekun: Renata Barut
4. Aneta Hankus
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Kozach
5. Julia Zgud
Gimnazjum im. Św. Abp J. Bilczewskiego w Wilamowicach
6. Patrycja Pustelnik
Publiczne Gimnazjum w Czańcu

zdjęcia: Sławomir Leśków

Zapraszamy również do obejrzenia materiału filmowego z uroczystości:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Fotogaleria i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.