Hołd Bohaterom

Członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oddali hołd Powstańcom Styczniowym

Z inicjatywy posła Jacka Falfusa w kościele Parafialnym Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Porąbce odbyła się uroczysta Msza św. oddająca hołd bohaterom Powstania Styczniowego w 149. rocznicę jego wybuchu.
Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Eugeniusz Nycz, który na wstępie przypomniał słowa Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszone 27 stycznia 1963r. w warszawskim kościele Św. Krzyża o roli Powstania Styczniowego w dziejach Narodu Polskiego.

Warto przytoczyć fragmenty wystąpienia ks. proboszcza E. Nycza:
Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński mówił:
„Najbardziej smutnymi narodami są te, którym postawiono za ideał li tylko dążenia i cele materialne.
Najbardziej zubożonymi i niewolniczo przytrzymanymi za skrzydła ducha są takie narody, które postawiły sobie zbyt wąski ideał.
Jest to przeciwne naturze człowieka, która jest bardzo wszechstronna; jest to przeciwne duchowi człowieka, któremu skrzydła wrastają…”
W swym obszernym wystąpieniu sługa boży Ks. kardynał Stefan Wyszyński ostrzegł:
„Biada narodowi, który by opuścił ręce bezwolnie i poddał je w brzęczące okowy kajdanów.”
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Prawa i Sprawiedliwości oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce, a także występ chóru parafialnego.
Modlitwę wiernych w intencjach sprawowanej Mszy św. odczytał Jacek Falfus.
We Mszy, która była inauguracją przyszłorocznych obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczestniczyli również przedstawiciele władzy samorządowej – Grzegorz Szetyński wicestarosta bielski, Przemysław Drabek wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielska-Białej, Czesław Bułka wójt gminy Porąbka, Jan Pezda wiceprzewodniczący Rady Gminy Kozy.
Po zakończeniu Mszy św. delegacja Prawa i Sprawiedliwości okręgu Bielsko-Biała w asyście pocztów sztandarowych, gości i wiernych złożyła kwiaty pod tablicą z napisem „1863-1913 Bohaterom Powstania Styczniowego”. Tablica została umieszczona na kaplicy św. Urbana w Porąbce w 1913 roku upamiętniając 50 rocznicę Powstania Styczniowego.
Uczestnicy uroczystości zapalili znicze i wspólnie odmówili modlitwę za Ojczyznę i poległych za jej wolność w tamtym pamiętnym zrywie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotogaleria i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.