150 rocznica Powstania Styczniowego

Szanowni Państwo,

Niebawem będziemy obchodzić ważną rocznicę wybuchu największego powstania niepodległościowego w historii Polski, bowiem już 22 stycznia mija 150-ta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie to, jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz Niepodległości Polski zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków. Było ono bowiem heroicznym aktem odrzucenia rosyjskiej niewoli, wyrazem odrodzenia Narodu i woli odzyskania niepodległości.

Przywódcy Powstania Styczniowego podjęli próbę wskrzeszenia idei Rzeczypospolitej. Odwołanie się do tradycji Powstania Styczniowego było ważnym elementem polskich dążeń niepodległościowych i stało się prawdziwym fundamentem odbudowy niepodległej Polski.

Powstańcy styczniowi byli otoczeni niemal kultem, ale przede wszystkim byli wzorem dla kolejnych pokoleń, szczególnie dla pokolenia, które w 1918 roku wywalczyło, a w 1920 roku obroniło niepodległość Ojczyzny.

I my dzisiaj chcemy uhonorować patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie Powstańców Styczniowych oddając hołd pokoleniu, które walczyło w beznadziejnej sytuacji w imię Boga, Honoru i Ojczyzny.

Odpowiednim miejscem uczczenia powstańców styczniowych wydaje się właśnie Gmina Porąbka, gdyż adekwatnie do uroczystości posiada szczególny znak upamiętniający rocznicę powstania. Jest nim tablica upamiętniająca Bohaterów Powstania Styczniowego, umiejscowiona na frontowej ścianie kaplicy świętego Urbana.

Pod tą tablicą (z inicjatywy członków Prawa i Sprawiedliwości okręgu bielskiego i za przychylnością księdza proboszcza kanonika Eugeniusza Nycza oraz władz Gminy Porąbka) po wysłuchaniu Mszy Świętej w intencji powstańców – zebraliśmy się przed rokiem.

Obecnie wraz z organizatorami, członkami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości mamy przyjemność inicjować i współuczestniczyć, w obchodach 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przed tą sama historyczną tablicą, którą nasi przodkowie (wykazując dużą odwagę) wmurowali w 50-tą rocznicę powstania.

Mamy zatem honor i przyjemność w imieniu organizatorów zaprosić Państwa po raz kolejny do Gminy Porąbka, do miejsca szczególnego, aby odbyć tu uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego.

Poniżej przedstawiamy program obchodów w dniu 20 stycznia 2013 roku:

  • Niedziela 20 stycznia godzina 9.00 – uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w 150-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia NMP w Porąbce.

  • Po Mszy Świętej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego w obecności wart honorowych i pocztów sztandarowych przy kaplicy św. Urbana obok Kościoła Parafialnego.

  • Spotkanie w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce, gdzie otwarta zostanie okolicznościowa wystawa prac plastycznych związanych z Powstaniem Styczniowym oraz wręczenie nagród autorom najlepszych prac.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach.

Serdecznie zapraszamy również do udziału w wykładach towarzyszących 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

17 stycznia (czwartek) godz. 13.00
wykład dla młodzieży prof. Wojciecha Roszkowskiego
w Domu Kultury w Kozach

17 stycznia (czwartek) godz. 18.00
wykład dla mieszkańców powiatu bielskiego
prof. Wojciecha Roszkowskiego w Domu Kultury w Kozach

18 stycznia (piątek) godz. 14.00
wykład otwarty prof. Wojciecha Roszkowskiego
w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli
„WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 24, sala nr 4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rocznice i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.