11 lipca Warszawa – 70 rocznica ludobójstwa na Kresach

wołyń11 lipca przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Komitetu PiS w I okręgu uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających pomordowanych na Kresach. (zobacz plakat)
W wyjeździe do Warszawy brało udział ponad 50 osób, udało nam się odwiedzić Sejm RP, zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz uczestniczyć w 70 rocznicy ludobójstwa na Kresach.
Wszystkim uczestnikom wyjazdu serdecznie dziękujemy!
Przemysław Drabek
Przewodniczący Zarządu Komitetu Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński o rzezi wołyńskiej: to było ludobójstwo w najczystszej postaci
To było ludobójstwo w najczystszej postaci – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwarcia w Sejmie wystawy nt. zbrodni wołyńskiej. Na ekspozycji, przygotowanej przez klub parlamentarny PiS, można zobaczyć m.in. zdjęcia ofiar oraz szczegółową listę zamordowanych Polaków.

W czwartek przypada 70. rocznica kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

„To jest ważny moment, w którym jest szansa, że to, co stało się na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, ta wielka i wyjątkowo okrutna zbrodnia zostanie, można tak powiedzieć, zapisana w polskiej przestrzeni publicznej językiem i słowami, które oddają rzeczywistość i prawdę. To było ludobójstwo, ludobójstwo w najczystszej postaci” – mówił w czwartek Jarosław Kaczyński.

Lider PiS odniósł się też do sejmowej uchwały w sprawie rzezi wołyńskiej, która ma zostać przyjęta w piątek. Wyraził nadzieję, że Sejm przyjmie uchwałę w wersji zaproponowanej przez komisję kultury; komisja poparła w czwartek poprawkę do projektu uchwały o zbrodni wołyńskiej, która określa to wydarzenie jako ludobójstwo.

„W czasie obrad komisji kultury i środków przekazu poseł PO Wiesław Suchowiejko zagłosował za określeniem rzezi wołyńskiej mianem ludobójstwa, wbrew zaleceniom swojej partii, która chciała określenia tego wydarzenia, jako czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa. Jego głos, przy nieobecności dwóch innych posłów PO, pozwolił na przegłosowanie poprawki, w myśl której rzeź wołyńska będzie określona w uchwale, jako ludobójstwo” – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Jego zdaniem bardzo często polskie ofiary II wojny światowej są traktowane z mniejszą czcią i szacunkiem niż ofiary innych państw i narodów. „Nie można dzielić ofiar wielkich zbrodni II wojny światowej na lepsze i gorsze. Bardzo często, swego rodzaju ofiarą, wtórną ofiarą, stają się Polacy” – zaznaczył polityk.

Jak zauważył, zbrodnie na Polakach są z różnych powodów niekiedy uznawane za zbrodnie mniejszej wagi, niż te dokonane na innych narodach. „Tu musimy powiedzieć zdecydowane nie” – mówił Jarosław Kaczyński.

Jego zdaniem „jest to próba tworzenia hierarchii narodów”. „Nie ma żadnych różnic, jeśli chodzi o masowe zbrodnie w zależności od tego, kto jest mordowany i kto morduje” – mówił.

„Ktokolwiek by mordował i kogokolwiek, jeżeli to jest zbrodnia masowa popełniana z motywów nieindywidualnych, mamy do czynienia z tym, co prawo międzynarodowe określa mianem największej zbrodni, czyli ludobójstwa” – oświadczył.

Jarosław Kaczyński podziękował przedstawicielom środowiska rodzin i potomków ofiar rzezi wołyńskiej za pracę na rzecz uświadamiania społeczeństwa o tym wydarzeniu. „Środowisko Wołyniaków przysłużyło się nie tylko sprawie swoich rodzin i przodków, ale również sprawie polskiej i za to chciałbym im bardzo serdecznie podziękować” – mówił lider PiS.

Wystawę, którą można oglądać w Nowym Domu Poselskim, klub PiS przygotował we współpracy ze Stowarzyszeniem Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów 1939-1947. Na kilkunastu planszach można zobaczyć m.in. zdjęcia ofiar zbrodni oraz szczegółową listę Polaków zamordowanych w poszczególnych powiatach i miejscowościach.

„Po raz pierwszy możemy w Sejmie otworzyć wystawę, która czci jedno z większych i najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie w XX wieku dotknęło obywateli Rzeczpospolitej Polskiej” – podkreślił wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak zaznaczył „jedno pokolenie Polaków dotknęły trzy zbrodnie ludobójstwa: niemieckiego, sowieckiego i ukraińskich nacjonalistów”. „Nie ma drugiego takiego narodu w Europie, jak Polska, który doświadczyłby takich dramatycznych wydarzeń” – mówił Marek Kuchciński.

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej około 100 tys. Polaków.
JS/PAP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Fotogaleria i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.